ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Awarie samochodów podczas upałów. Jak sobie z nimi poradzić?

Awarie samochodów podczas upałów.

Wysoka temperatura otoczenia podczas letnich upałów destrukcyjnie wpływa na samochód. Z tego względu warto mieć na uwadze zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji zbliżających się upałów, uważnie obserwować swój pojazd oraz spróbować zapobiec usterkom.

Co ulega awarii najczęściej w czasie upałów?

Jednym z najczęstszych elementów ulegających awarii w aucie podczas upałów jest akumulator nawet takich renomowanych producentów jak BOSCH, VARTA czy CENTRA. Zbyt wysoka temperatura często powoduje jego samo rozładowanie, zwłaszcza w odniesieniu do akumulatorów starszego typu. Mając świadomość nadchodzących upałów warto zainteresować się bliżej stanem akumulatora w swoim samochodzie i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Jeśli wymiana nie jest możliwa należy regularnie kontrolować poziom naładowania akumulatora, żeby nie dopuścić do jego rozładowania. W przypadku pozostawiania samochodu bez ruchu na dłuższy czas w czasie upałów warto brać pod uwagę konieczność ponownego naładowania akumulatora.

Jak chronić silnik przed upałem?

Kolejnym elementem narażonym na awarię podczas upałów jest silnik samochodowy. Jego usterki spowodowane są przegrzaniem, którego powody mogą być różne. Wśród nich wymienia się niesprawny termostat, brak szczelności w układzie chłodzącym, wadliwe działanie wentylatora lub pompy doprowadzającej płyn chłodzący. Z tego względu należy na bieżąco kontrolować poziom temperatury silnika, nie doprowadzając do jej zbyt wysokiego wzrostu. Również stan mechanizmów chłodzących powinien być kontrolowany ze szczególną dokładnością podczas upalnych dni. Poziom płynu chłodzącego należy regularnie sprawdzać i uzupełniać. Opony także zasługują na szczególną uwagę podczas gorących dni. Wysoka temperatura otoczenia wpływa na możliwość pojawienia się deformacji w związku ze zwiększeniem elastyczności opony. To prowadzi do szybszego zużycia opon nawet jak ktoś ma MICHELIN’a. Z tego względu konieczne jest regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach, gdyż odpowiednie ciśnienie niweluje ryzyko zbyt szybkiego zużycia bieżnika, jak również niebezpiecznego rozerwania opony podczas jazdy.

Wysokie temperatury podczas upałów stanowią więc realne zagrożenie dla stanu technicznego samochodu. Jego regularne kontrolowanie oraz zachowanie szczególnej ostrożności w czasie upałów pozwoli zachować bezpieczeństwo oraz uniknąć ryzyka poważnych awarii, usterek oraz wypadków na drodze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu technicznego samochodu warto zwrócić się do specjalistów, którzy wykonają fachowy przegląd samochodu pod kątem jego wrażliwości na wysokie temperatury otoczenia. Należy pamiętać, że stan naszego samochodu wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego a niefrasobliwość potem drogo kosztuje.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *