ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Jak zmierzyć rozstaw śrub? To pytanie, które bardzo często pada na internetowych forach motoryzacyjnych w kontekście felg. Jest to jeden z najważniejszych parametrów tego komponentu samochodu, który decyduje o ich właściwym doborze. Jak przeprowadza się mierzenie rozstawu śrub i co dokładnie oznacza ten termin? Sprawdźmy.

Rozstaw śrub – co to takiego?

Rozstaw śrub to kluczowy parametr, który dotyczy felg i decyduje o ich doborze i możliwości montażu. Wartość ta podawana jest w milimetrach. Stanowi ona zapis, która uwzględnia ilości otworów montażowych (śrub lub nakrętek) oraz średnicy okręgu, na której się one znajdują. Dla przykładu, jeżeli w feldze znajduje się pięć otworów, a ich średnica wynosi 112 mm, wartość rozstawu śrub będzie wynosiła 5×112.

Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Mierzenie rozstawu śrub to czynność precyzyjna. Żeby zatem otrzymać właściwy wynik, będziemy musieli dysponować równie precyzyjnym narzędziem pomiarowym. Do zmierzenia średnicy okręgu najlepiej zastosować suwmiarkę, która pozwala na otrzymanie naprawdę szczegółowego wyniku. Na początku, należy ustalić ilość otworów. To najprostszy krok, który nie wymaga dysponowania żadnym narzędziem. Są one dobrze widoczne i nie trzeba dysponować żadną wiedzą, by ustalić wynik. Mierzenie średnicy okręgów może jednak być dość kłopotliwe. Wielu producentów samochodów podaje swoje sztywne rozstawy śrub właściwe dla danego modelu, co wyklucza konieczność dokonywania samodzielnego pomiaru. W innych przypadkach należy przeprowadzić pomiar przy pomocy suwmiarki.

Proces mierzenia

Jak zostało powiedziane, proces mierzenia średnicy okręgów jest precyzyjny. Suwmiarka umożliwia pomiar z uwzględnieniem wyniku do dziesiątej części milimetra. Najprostszą metodą pomiaru, która nie wymaga dysponowania wyjątkowo sprawnym okiem, jest zmierzenie odległości pomiędzy wewnętrznymi krawędziami oraz dodanie do wyniku średnicy okręgu otworu. Inna technika zakłada mierzenie zaczynając od wewnętrznej krawędzi pierwszego otworu i zewnętrznej drugiego. Sposoby te dotyczą felg z parzystymi ilościami otworów. Jak zmierzyć rozstaw śrub z nieparzystą ilością? To zadanie bardziej skomplikowane. Najczęściej pojawiają się felgi z pięcioma otworami. Mierzymy średnicę otworu centralnego i mocującego pod nakrętkę. Następnie ustalamy odległość między nimi. Teraz należy wykonać proste równanie. Suma średnic zmierzonych otworów i dodanie do wyniku dwukrotności ustalonej odległości.

4/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *