ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak postąpić w takim wypadku?

Potrącenie zwierzęcia na drodze

Potrącenie zwierzęcia na drodze może zdarzyć się każdemu kierowcy. Nie ma jednoznacznego sposobu, aby uniknąć zderzenia. Światło reflektorów nie odstrasza zwierzyny leśnej, a sprawia, że zwierzęta stają w miejscu. W tym wypadku sprawdza się zastosowanie sygnału dźwiękowego.

Jeżeli już doszło do potrącenia zwierzęcia

Nie należy uciekać z miejsca zdarzenia. Często pojawia się sytuacja, że kierowca odjeżdża, jakby nic się nie stało, a kolejni kierowcy rozjeżdżają zwłoki martwego zwierzęcia. Zgodnie z prawem, każdy fakt potrącenia zwierzęcia należy zgłosić, jednak nie jest konieczne pozostawanie na miejscu zdarzenia do przyjazdu służb. Za niedopełnienie obowiązku poinformowania służb o zdarzeniu grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności. Kierowcy rzadko informują służby z uwagi na strach przed nałożonym mandatem lub też ze względu na możliwy stracony czas na oczekiwanie na przyjechanie służb oraz udzielanie zwierzęciu pomocy. Takie zachowanie kierowców powoduje, że zwierzęta po wypadku cierpią oraz umierają w męczarniach. Najczęściej zgłoszenia do służb wpływają, gdy kierowca lub pasażer doznał obrażeń w wyniku zderzenia lub też pojazd zostanie uszkodzony. W przypadku najechania na małe zwierzę, w większości przypadków kierowcy nawet się nie zatrzymują.

Kierowca powinien zatrzymać i unieruchomić pojazd za pomocą hamulca ręcznego. Następnie powinien włączyć światła awaryjne, wysiąść z pojazdu i zabezpieczyć miejsce zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Po wykonaniu tych czynności należy udzielić zwierzęciu pomocy lub też zadzwonić do odpowiednich służb – straży miejskiej, policji lub też do lokalnego nadleśnictwa, jeśli zdarzenie miało miejsce na obszarach leśnych. Służby mają obowiązek podjęcia działań, które związane są ze zniwelowaniem skutków zdarzenia. Zwierzę leżące na drodze stwarza zagrożenie dla kolejnych nadjeżdżających kierowców. Służby powinny udzielić zwierzęciu pomocy lub usunąć z jezdni zwłoki, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Takie same zasady obowiązują w przypadku zdarzenia z udziałem zwierzęcia domowego.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *