Podróżowanie własnym samochodem jest, nie tylko wygodne i komfortowe, lecz pozwala również zaoszczędzić sporo czasu. Prawo jazdy przydaje się zwłaszcza zimą, gdy środki komunikacji publicznej się spóźniają, a my spieszymy się do pracy. Zdanie egzaminu na kierowcę jest także źródłem niekłamanej satysfakcji, tym bardziej, że o egzaminach i egzaminatorach krążą mrożące krew w żyłach legendy. Gdy uzyskamy wreszcie wymarzoną kwalifikację na kierowcę, nie możemy się doczekać wydania dokumentu uprawniającego do samodzielnego wsiadania za kierownicę. Ile się czeka na prawo jazdy? Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, więc nie ma tu reguły.
Procedury po zdanym egzaminie
Świeżo upieczeni kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wydanie dokumentu musi poprzedzić oficjalna droga i załatwienie wszelkich formalności. Przede wszystkim, ośrodek egzaminacyjny informuje o wyniku naszego egzaminu właściwe, ze względu na miejsce zamieszkania zdającego, starostwo powiatowe. Urząd kieruje z kolei zamówienie prawa jazdy do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, która realizuje zamówienie zgodnie z kolejnością zamówień. Cały ten proces nazywany jest postępowaniem administracyjnym, które może trwać dłużej lub krócej, w zależności od okoliczności i liczby zamówień.
Termin bliżej nieokreślony
W przepisach nie został wskazany konkretny termin, w którym starostwo ma obowiązek przygotowania i wydania prawa jazdy. Z reguły świeżo upieczeni kierowcy muszą oczekiwać na dokument od tygodnia do kilku tygodni. Dodatkowe opóźnienia mogą wynikać z błędnie wprowadzonych danych świeżo upieczonego kierowcy, np. nieścisłości w numerze PESEL.
Prawo jazdy – informacje dostępne online
Osoby oczekujące na wydanie prawa jazdy mogą na bieżąco śledzić etapy postępowania administracyjnego poprzez stronę internetową info-car.pl. Znajdą tam także powiadomienie o tym, że dokument jest gotowy do odbioru. Choć oczekiwanie na prawo jazdy może być denerwujące i męczące, warto pamiętać o tym, iż tylko prawo jazdy uprawnia nas do kierowania pojazdem. Nie może zostać wykorzystane do tego celu zaświadczenie o zdanym egzaminie wydane przez ośrodek egzaminacyjny. Lepiej zatem spokojnie poczekać, aniżeli już na starcie swojej motoryzacyjnej przygody, narazić się na nieprzyjemności i sankcje prawne.
Tweet