ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Ceny paliw w Europie – aktualne porównanie

Bezpieczniki samochodowe kolory cena rodzaje

Ceny paliw Europa

Polscy kierowcy narzekają na wysokie ceny paliw. I faktycznie za litr benzyny do niedawna płaciliśmy grubo ponad 5 złotych, a jeszcze droższy był olej napędowy. Jak na tle polskich cen wyglądają te na zachodzie?

Po analizie cen paliw w europejskich krajach na początku grudnia bieżącego roku, nasuwa się jeden wniosek – nigdzie nie ma wesoło. Ceny paliw w Europie są wysokie i nie widać, by szybko nastąpił ich spadek. Na przykład na Bałkanach niemal we wszystkich krajach cena za litr benzyny w przeliczeniu na złotówki jest podobna jak u nas. Najdrożej jest w Czarnogórze, gdzie za litr popularniej 95 płaci się aż 5,5. Nieco taniej jest w Chorwacji – 5,39, Rumunii płacą za litr 5 złotych, a obywatele Kosowa 4,51. W tym ostatnim kraju równie tani (jeśli można to tak nazwać) jest olej napędowy, który kosztuje 4,30 złotych. Najdrożej ON tankują – podobnie zresztą jak benzynę – Czarnogórcy, którzy muszą wyłożyć aż 5,51 za litr.

Słono za paliwa płacić trzeba w Norwegii – 7,17 zł za benzynę i 7,07 za ON, Holandii – 7,07 Pb95 i 6,10 ON, czy Włoszech – 6,87 za benzynę i 6,57 za olej napędowy. Na zachodzie jednak ceny paliw należy rozpatrywać w nieco innym kontekście, bowiem pod uwagę trzeba brać wysokie zarobki mieszkańców tamtych krajów.

Ostatnimi czasy Francję opanowała fala demonstracji, których bezpośrednią przyczyną miały być wysokie ceny paliw. Ile zatem za litr paliwa płaci się w ojczyźnie Napoleona? Olej napędowy kosztuje nad Sekwaną 6,08 zł, a benzyna 6,22 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że kwoty podane są w złotówkach, a Francuzi zarabiają w walucie euro, sytuacja nie wygląda aż tak drastycznie jak mogłoby się wydawać.

Porównując ceny paliw w Europie, na koniec przyjrzyjmy się ile płacą nasi sąsiedzi. W Czechach benzyna kosztuje 5,33 oczywiście w przeliczeniu na złotówki. Na Słowacji jest to kwota 5,79, a w Niemczech 6,41. Za olej napędowy w powyższych krajach płaci się odpowiednio 5,40 w Czechach, 5,55 na Słowacji i 5,96 w Niemczech.

Analizując ceny paliw w Europie i porównując je z cenami na polskich stacjach benzynowych, należy brać pod uwagę kilka ważnych aspektów, z których najważniejszym są chyba minimalne zarobki w poszczególnych krajach i opodatkowanie nałożone na paliwa ustawą.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *