ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Bezpieczniki samochodowe – rodzaje, cena, kolory, oznaczenia

bezpieczniki samochodowe

Bezpieczniki samochodowe są niewielkimi płytkami, które są bardzo niepozorne, jednak gdy ich zabraknie lub zostaną uszkodzone, samochód może nawet nie zapalić. Można oczywiście w takiej sytuacji udać się do warsztatu, jednak wymiana bezpiecznika jest czynnością tak prostą i szybką, że szkoda by było zupełnie czasu oraz oczywiście pieniędzy na zlecanie takich błahych wymian. Właśnie z tego powodu dobrze jest znać rodzaje, oznaczenia, kolory i ceny bezpieczników.

Bezpieczniki samochodowe – jakie są rodzaje?

Co prawda istnieje kilka rodzajów bezpieczników samochodowych, jednak ich klasyfikacja jest niezwykle prosta i logiczna. Przede wszystkim bezpieczniki podzielić można na napięcia. Są to wersje 12V lub 36V. Małe płytkowe bezpieczniki z reguły zawsze są 12V, a jedynie wersje duże, przypominające nieco klocki, posiadają napięcie 36V. Drugim kryterium podziału jest natężenie prądu, które może przepuścić dany bezpiecznik. Jest to kluczowy parametr, ponieważ włożenie niewłaściwego bezpiecznika, charakteryzującego się złym prądem maksymalnym, może wywołać awarie komputera pokładowego, a nawet zwarcie i pożar. Z tego powodu producenci stosują specjalne kolory, które oprócz oznaczeń wartości, odpowiadają określonym prądom.

Co oznaczają kolory bezpieczników samochodowych?

Bezpieczniki samochodowe oznaczenia posiadają bardzo jednoznaczne. Każdy kolor oznacza innym prąd maksymalny. Koniecznie trzeba o tym pamiętać montując nowy bezpiecznik w miejsce starego lub przepalonego. Wśród najpopularniejszych wartości wymienić można:

  • bezpiecznik fioletowy – 3A
  • bezpiecznik czerwony – 10A
  • bezpiecznik niebieski – 15A
  • bezpiecznik żółty – 20A
  • bezpiecznik zielony – 30A

Bezpieczniki samochodowe – jak cena?

Cena bezpieczników jest niezwykle niska i z reguły oscyluje w granicach kilkunastu groszy za sztukę. Z tego powodu zupełne nieopłacalne jest jechać i kupić pojedynczy bezpiecznik. Zdecydowanie lepiej jest posiadać w domu większy zestaw bezpieczników, w którym zawarte będzie po kilka sztuk z większości popularnych wartości. Gdzie kupić bezpieczniki samochodowe? Zarówno zestawy, jak i pojedyncze bezpieczniki dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym ale również chociażby na stacji benzynowej. Równie często można je spotkać w zwykłych sklepach detalicznych, lub dyskontach, gdzie bardzo łatwo jest zakupić duży i wygodny zestaw.

4/5 - (2 votes)

One thought on “Bezpieczniki samochodowe – rodzaje, cena, kolory, oznaczenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *