ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak ładować akumulator samochodowy?

Jak ładować akumulator samochodowy?

Prawdopodobnie większość osób zna tę sytuację: pilny wyjazd, czy po prostu droga do pracy, a samochód nie chce ruszyć. Ten scenariusz jest popularny zwłaszcza zimą, kiedy niskie temperatury nie ułatwiają zadania. Nierzadko okazuje się, że akumulator się rozładował. Co można zrobić w takiej sytuacji? Sposobów jest kilka.

Jak ładować akumulator samochodowy?

Za pomocą prostownika. Przede wszystkim trzeba wyjąć akumulator z samochodu, odkręcając klemy (najpierw minus, potem plus) – dobrze użyć do tego rękawiczek. Następnie, podobnie jak wcześniej: należy podpiąć kable prostownika oznaczone plusem do końcówki akumulatora z plusem, te z minusem do minusa. Kolejnym krokiem jest podłączenie urządzenia do gniazdka i pozostawienie go na: a) kilkanaście minut, jeśli spieszymy się, np. do pracy, jednak prawdopodobnie po pewnym czasie bateria znowu padnie; b) kilkanaście godzin (najlepiej na całą noc) aż do pełnego naładowania. Cały zabieg warto przeprowadzić w garażu, ewentualnie w pomieszczeniu gdzie możliwe jest otwarcie okna na cały czas trwania ładowania, ponieważ w jego trakcie mogą unosić się niezdrowe opary. Należy także pamiętać, by po zakończeniu ładowania najpierw odłączyć prostownik od gniazdka, dopiero później zająć się kablami. Przewaga ładowania akumulatora prostownikiem jest oczywista, ponieważ pozwala na pełne jego naładowanie. Prostownik można kupić właściwie w każdym sklepie z akcesoriami samochodowymi, jest dostępny także przez internet. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Co jeśli akumulator jest wyczerpany, a nie mamy dostępu do sieci elektrycznej?

Można to zrobić przy pomocy kabli podpiętych do drugiego pojazdu. W tej sytuacji naturalnie potrzebne będzie wsparcie znajomego z samochodem. Pierwszym krokiem jest podpięcie kabli (przy zgaszonym silniku!) do akumulatorów. Kable, podobnie jak uchwyty akumulatora, mają oznaczenia (plus i minus). Oczywiście należy podpiąć plus do plusa, minus do minusa. Następnym krokiem jest uruchomienie silnika w samochodzie ze sprawną baterią. W tym czasie nasz akumulator się ładuje. Po kilku/kilkunastu minutach należy spróbować odpalić auto (należy uważać, ponieważ odpalenie auta powoduje duży pobór prądu, co może uszkodzić alternator samochodu „na chodzie”). Jeśli się uda, po chwili można odłączyć kable. Ważne! Należy to zrobić w odwrotnej kolejności, zatem najpierw odpinamy minus, następnie plus. Istotne jest także, aby nie wyłączać silnika samochodu, którego akumulator był ładowany, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że po niedługim czasie, znowu się rozładuje. Dobrze też, by po takim zabiegu, jeździć samochodem nie krócej niż pół godziny (a najlepiej trochę dłużej), aby bateria w tym czasie zdążyła się naładować.

5/5 - (1 vote)

3 thoughts on “Jak ładować akumulator samochodowy?”

  1. Mam pytanie mnie mówiono by nie uruchamiać drugiego pojazdu przy uruchomionym pierwszym, ponieważ duży pobór prądu może uszkodzić alternator w pierwszym.

    1. Rzeczywiście opisana w art metoda doskonale sprawdzała się starszych modelach samochodów pozbawionych elektroniki. W nagrodę za czujność i wiedzę proponujemy „bezpłatną wymianę” klocków w samochodzie osobowym (bez klocków). Cieszymy się, że publikowane art poszerzają wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *