ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie nie jest już tylko luksusowym dodatkiem. Daewo Matiz, Fiat Seicento ,VW Lupo. Coraz większa liczba pojazdów posiada już zamontowaną klimatyzację, dzięki której nawet w upalne dni można cieszyć się orzeźwiającym powietrzem tłoczonym do wnętrza auta przez dysze nawiewowe. O klimatyzację trzeba jednak dbać i to przez cały rok. Jaki jest koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie?

Wraz z nadejściem ciepłej pory roku: wiosny, lata, wielu właścicieli pojazdów stoi przed koniecznością odgrzybienia układu chłodzenia i nabicia klimatyzacji w pojeździe. Przed wykonaniem tejże czynności wielu kierowców przeszukuje internet w poszukiwaniu firmy, która odgrzybia i nabija klimatyzacje po jak najniższej cenie.

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie i jej wcześniejszego odgrzybienia jest w dużej mierze uzależniony od modelu pojazdu samochodowego. Spowodowane jest to faktem, iż im większy samochód, tym większy wkład do nabicia. Koszt nabicia klimatyzacji jest naliczany w zależności od ubycia środka chłodzącego. Cena do 300 gram ubytku czynnika R134A (cena butli to koszt około 3000,00 zł) w układzie klimatyzacji to koszt wahający się w granicach 100,00 zł. Za każde dodatkowe 100 gram czynnika R134A zapłacić należy dodatkowe pieniądze, które też w zależności od warsztatu wahają się w granicach od 30,00 zł do 50,00 zł. Na rynku dostępny jest nowy czynnik chłodniczy R1234yf, który jest stosowany od marca 2017, głównie w nowych fabrycznie pojazdach. Koszt butli nowego czynnika to koło 7000,00 zł, zatem właściciele nowych pojazdów muszą liczyć się z wysokimi kosztami nabicia klimatyzacji.

Zatem tak jak było wspomniane, koszty nabicia układu klimatyzacji są uzależnione od modelu auta, rodzaju i ilości czynnika.

Po jakimś czasie mechanizmy pozostawione same sobie zaczynają się psuć i po ponownym uruchomieniu pozostawiają wiele do życzenia. Nie są bowiem w międzyczasie smarowane i konserwowane. Jeśli klimatyzacja przez długi czas nie jest używana to smarne dodatki wytrącają się z płynu i nie spełniają już dłużej swoich zadań. W końcu starzeć zaczynają się gumowe uszczelniania. To już tylko krok do pojawienia się w układzie nieszczelności. Dlatego też klimatyzację trzeba od czasu do czasu włączyć, nawet jeśli temperatura zewnętrzna do tego nie zachęca. Dobrze jest to robić co około 2 tygodnie włączając ją na kilka minut. Jednak przy bardzo niskich temperaturach klimatyzacja nie uruchamia się.

Przynajmniej raz na rok klimatyzację trzeba poddać przeglądowi i to wcale nie przed rozpoczęciem letniego sezonu. Zabieg tego typu wykonać można np. na wiosnę, jeszcze przed upałami. W tym celu najlepiej udać się do zakładu, który zajmuje się właśnie układami chłodzącymi.Najtańsze filtry klimatyzacji np.FILTRON, BOSCH to koszt kilkudziesięciu złotych. Tam też badana jest sprężarka, DENSO skuteczność układu chłodzenia i nie tylko. W razie potrzeby warto usunąć przed sezonem wszelkie usterki. W najgorszych przypadkach jest konieczna wymiana uszkodzonego kompresora. Warto także zainwestować w jej odgrzybienie, np. przez ozonowanie.To koszt nie większy niż 50 zł w przypadku samochodu osobowego.

Jeśli klimatyzacja jest włączona regularnie to jej przegląd można wykonać już zaraz po zimie. Wówczas w zakładach nie ma kolejek, a całość może wyjść znacznie taniej i korzystniej. Ceny serwisu są dość zróżnicowane. Za całościowy przegląd trzeba zapłacić zwykle nieco ponad 100 złotych. Usługa droższa jest w stacjach autoryzowanych. Tam trzeba liczyć nawet 250-300 zł.

1/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *