ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie nie jest już tylko luksusowym dodatkiem. Daewo Matiz, Fiat  Seicento ,VW Lupo. Coraz większa liczba pojazdów posiada już zamontowaną klimatyzację, dzięki której nawet w upalne dni można cieszyć się orzeźwiającym powietrzem tłoczonym do wnętrza auta przez dysze nawiewowe. O klimatyzację trzeba jednak dbać i to przez cały rok. Jaki jest koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie? Wraz z nadejściem ciepłej pory roku: wiosny, lata, wielu właścicieli pojazdów stoi przed koniecznością odgrzybienia układu chłodzenia i nabicia klimatyzacji w pojeździe. Przed wykonaniem tejże czynności wielu kierowców przeszukuje internet w poszukiwaniu firmy, która odgrzybia i nabija klimatyzacje po jak najniższej cenie.

Serwis Klimatyzacji – ile kosztuje?

Koszt nabicia klimatyzacji w samochodzie i jej wcześniejszego odgrzybienia jest w dużej mierze uzależniony od modelu pojazdu samochodowego. Spowodowane jest to faktem, iż im większy samochód, tym większy wkład do nabicia. Koszt nabicia klimatyzacji jest naliczany w zależności od ubycia środka chłodzącego. Cena do 300 gram ubytku czynnika R134A (cena butli to koszt około 3000,00 zł) w układzie klimatyzacji to koszt wahający się w granicach 100,00 zł. Za każde dodatkowe 100 gram czynnika R134A zapłacić należy dodatkowe pieniądze, które też w zależności od warsztatu wahają się w granicach od 30,00 zł do 50,00 zł. Na rynku dostępny jest nowy czynnik chłodniczy R1234yf, który jest stosowany od marca 2017, głównie w nowych fabrycznie pojazdach. Koszt butli nowego czynnika to koło 7000,00 zł, zatem właściciele nowych pojazdów muszą liczyć się z wysokimi kosztami nabicia klimatyzacji. Zatem tak jak było wspomniane, koszty nabicia układu klimatyzacji są uzależnione od modelu auta, rodzaju i ilości czynnika.

Konserwacja klimatyzacji

Po jakimś czasie mechanizmy pozostawione same sobie zaczynają się psuć i po ponownym uruchomieniu pozostawiają wiele do życzenia. Nie są bowiem w międzyczasie smarowane i konserwowane. Jeśli klimatyzacja przez długi czas nie jest używana to smarne dodatki wytrącają się z płynu i nie spełniają już dłużej swoich zadań. W końcu starzeć zaczynają się gumowe uszczelniania. To już tylko krok do pojawienia się w układzie nieszczelności. Dlatego też klimatyzację trzeba od czasu do czasu włączyć, nawet jeśli temperatura zewnętrzna do tego nie zachęca. Dobrze jest to robić co około 2 tygodnie włączając ją na kilka minut. Jednak przy bardzo niskich temperaturach klimatyzacja nie uruchamia się. Przynajmniej raz na rok klimatyzację trzeba poddać przeglądowi i to wcale nie przed rozpoczęciem letniego sezonu. Zabieg tego typu wykonać można np. na wiosnę, jeszcze przed upałami. W tym celu najlepiej udać się do zakładu, który zajmuje się właśnie układami chłodzącymi. Najtańsze filtry klimatyzacji np.FILTRON, BOSCH to koszt kilkudziesięciu złotych. Tam też badana jest sprężarka, DENSO skuteczność układu chłodzenia i nie tylko. W razie potrzeby warto usunąć przed sezonem wszelkie usterki. W najgorszych przypadkach jest konieczna wymiana uszkodzonego kompresora. Warto także zainwestować w jej odgrzybienie, np. przez ozonowanie. To koszt ok 50-80 zł w przypadku samochodu osobowego. Jeśli klimatyzacja jest włączona regularnie to jej przegląd można wykonać już zaraz po zimie. Wówczas w zakładach nie ma kolejek, a całość może wyjść znacznie taniej i korzystniej. Ceny serwisu są dość zróżnicowane. Za całościowy przegląd trzeba zapłacić zwykle nieco ponad 100 złotych. Usługa droższa jest w stacjach autoryzowanych. Tam trzeba liczyć nawet 250-300 zł.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *