ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Lista leków po których nie można prowadzić samochodu

prowadzenie samochodu pod wpływem leków

prowadzenie samochodu pod wpływem leków

Czym jest dla nas samochód? Na pewno nie jest czymś ani niespotykanym, ani luksusowym. Samochód stał się codziennością. Czymś równie pospolitym w codziennym postrzeganiu świata, jak chociażby elektryczność

Z samochodu korzystamy wszyscy. Jako pasażerowie i jako kierowcy. Stał się on dla nas tak bardzo banalny, że powoli zatracamy świadomość, jakie jego zagrożenie towarzyszy jego użytkowaniu.

Rzeczami o których wiedzą wszyscy, są narkotyki i alkohol. Jednak nie każdy kierowca jest świadomy, że oprócz tych oczywistych używek, powinien z rozwaga przyjmować leki, jeśli planuje podróż.

Widzę Cię

Lista leków po których nie można prowadzić samochodu jest dość pokaźna. Otwierają ją te, które wpływają na najważniejszy u kierowcy zmysł, czyli wzrok. Zapuszczanie kropli do oczu przed jazdą samochodem, jest czymś niedopuszczalnym i grozi stworzeniem bardzo realnego zagrożenia na drodze. Szczególnie niepolecane są te na bazie chlorowodorku tetryzoliny, który może podrażnić oczy i wywołać zaczerwienieniem, łzawieniem oraz pieczeniem oczu. Dodatkowo, substancja ta może spowodować rozszerzenie się źrenic, co ma już niebagatelny wpływ na jakość widzenia.

Walka z alergią

Drugą najczęściej przyjmowaną przez kierowców grupa leków, są środki na alergie. W okresie wiosennym i wczesnoletnim, wielu z nas cierpi na tę przypadłość. Bardzo chętnie sięgamy wtedy po coś, co choć w małym stopniu przyniesie nam ulgę. Zapominamy jednak o skutkach ubocznych tych środków, a większości przypadków są one identyczne. Najczęstszą reakcją na nie jest senność i zmęczenie. Pojawiają się krótko po zażyciu leku i nie sposób sobie z nimi poradzić inaczej niż po prostu snem. W przypadku kierowcy jest to oczywiście niemożliwie, wiec prowadzi to osłabienia koncentracji i uwagi na drodze i innych jej uczestnikach.

Senność, jako skutek uboczny towarzyszy również szeregowi innych, wydawało by się niegroźnym lekom. Zmęczenie i senność mogą wywoływać środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, a nawet tak zdawało by się niegroźne, jak leki przeciw kaszlowe. One również zawierają substancje potencjalnie mogące wywoływać niepożądane reakcje i kierowcy.

Należy pamiętać, że wszystkie te środki, są dostępne bez recepty, ale zawierają ulotki, w których wszystkie możliwe reakcje uboczne są wyszczególnione. Warto jest zaglądać do nich, w poszukiwaniu informacji, szczególnie gdy czeka nas długa podróż samochodem.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *