Czym jest dla nas samochód? Na pewno nie jest czymś ani niespotykanym, ani luksusowym. Samochód stał się codziennością. Czymś równie pospolitym w codziennym postrzeganiu świata, jak chociażby elektryczność
Z samochodu korzystamy wszyscy. Jako pasażerowie i jako kierowcy. Stał się on dla nas tak bardzo banalny, że powoli zatracamy świadomość, jakie jego zagrożenie towarzyszy jego użytkowaniu.
Rzeczami o których wiedzą wszyscy, są narkotyki i alkohol. Jednak nie każdy kierowca jest świadomy, że oprócz tych oczywistych używek, powinien z rozwaga przyjmować leki, jeśli planuje podróż.
Widzę Cię
Lista leków po których nie można prowadzić samochodu jest dość pokaźna. Otwierają ją te, które wpływają na najważniejszy u kierowcy zmysł, czyli wzrok. Zapuszczanie kropli do oczu przed jazdą samochodem, jest czymś niedopuszczalnym i grozi stworzeniem bardzo realnego zagrożenia na drodze. Szczególnie niepolecane są te na bazie chlorowodorku tetryzoliny, który może podrażnić oczy i wywołać zaczerwienieniem, łzawieniem oraz pieczeniem oczu. Dodatkowo, substancja ta może spowodować rozszerzenie się źrenic, co ma już niebagatelny wpływ na jakość widzenia.
Walka z alergią
Drugą najczęściej przyjmowaną przez kierowców grupa leków, są środki na alergie. W okresie wiosennym i wczesnoletnim, wielu z nas cierpi na tę przypadłość. Bardzo chętnie sięgamy wtedy po coś, co choć w małym stopniu przyniesie nam ulgę. Zapominamy jednak o skutkach ubocznych tych środków, a większości przypadków są one identyczne. Najczęstszą reakcją na nie jest senność i zmęczenie. Pojawiają się krótko po zażyciu leku i nie sposób sobie z nimi poradzić inaczej niż po prostu snem. W przypadku kierowcy jest to oczywiście niemożliwie, wiec prowadzi to osłabienia koncentracji i uwagi na drodze i innych jej uczestnikach.
Senność, jako skutek uboczny towarzyszy również szeregowi innych, wydawało by się niegroźnym lekom. Zmęczenie i senność mogą wywoływać środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, a nawet tak zdawało by się niegroźne, jak leki przeciw kaszlowe. One również zawierają substancje potencjalnie mogące wywoływać niepożądane reakcje i kierowcy.
Należy pamiętać, że wszystkie te środki, są dostępne bez recepty, ale zawierają ulotki, w których wszystkie możliwe reakcje uboczne są wyszczególnione. Warto jest zaglądać do nich, w poszukiwaniu informacji, szczególnie gdy czeka nas długa podróż samochodem.