ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Przewody hamulcowe – co kierowcy powinni o nich wiedzieć?

przewody hamulcowe

przewody hamulcowe

Przewody hamulcowe najprościej rzecz mówiąc to jedne z najważniejszych elementów hydraulicznego układu hamulcowego w aucie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych kierowców, którzy chcą powiększyć swoją wiedzę na temat przewodów hamulcowych.

Jakie są rodzaje przewodów hamulcowych?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić przewody hamulcowe sztywne i elastyczne, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Sztywne przewody hamulcowe to nic innego jak metalowe rurki, których podstawowym zadaniem jest doprowadzenie płynu hamulcowego z pompy hamulcowego bezpośrednio do przewodów elastycznych i poszczególnych elementów wykonawczych (takich jak np. cylinderki hamulcowe albo zaciski). Producenci najczęściej korzystają z metali miękkich, dlatego też na półkach sklepowych dominują przewody hamulcowe miedziane, z mosiądzu albo specjalnej stali ocynkowanej. Jeżeli chodzi o przewody hamulcowe elastyczne to wykonane są one zazwyczaj z wzmocnionej gumy, która charakteryzuje się doskonałą odpornością na płyn hamulcowy. Obecnie standardem są przewody hamulcowe w oplocie metalowym. Podstawowym zadaniem przewodów elastycznych jest łączenie tych elementów układu hamulcowego, które są ruchome względem siebie.

Przewody hamulcowe wymiana

Niestety nawet najlepsze jakościowo przewody hamulcowe wymagają systematycznej wymiany. Jeżeli chodzi o przewody hamulcowe elastyczne to zaleca się ich wymianę co 3-4 lata. Na starych przewodach gumowych niestety pojawiają się niewielkie pęknięcia przez które może wyciekać płyn hamulcowy. Zdecydowanie większą żywotnością mogą pochwalić się przewody hamulcowe sztywne, które należy wymieniać co 6-8 lat. Wymiana przewodów hamulcowych uzależniona jest nie tylko od ich jakości wykonania, ale również od stylu jazdy kierowcy oraz od charakteru danego auta. W luksusowych autach przewody hamulcowe miedziane można wymieniać nawet co około 15 lat.

O czym należy pamiętać?

Wymiana przewodów hamulcowych jest dość skomplikowanym zadaniem, dlatego też nie zaleca się samodzielnej wymiany. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie można oszczędzać, dlatego też warto skorzystać z usług doświadczonego mechanika. Warto wspomnieć także i o tym, że przewody elastyczne należy wymieniać w całości. W żadnym wypadku nie można próbować ich łatać domowymi sposobami.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *