ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Droga hamowania samochodu – cenne informacje

Droga hamowania samochodu

Droga hamowania samochodu jest bardzo ważnym parametrem na który należy zwrócić uwagę wybierając nowy samochód. Podczas jazdy liczy się nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pozostałych członków ruchu drogowego. Niestety nie każdy producent samochodów podaje w swoich katalogach drogę hamowania swoich pojazdów w poszczególnych warunkach pogodowych i przy określonych prędkościach. Na szczęście w Internecie można znaleźć specjalne tabele, dzięki którym szybko dowiemy się, które samochody mają najkrótszą drogę hamowania i które są oczywiście najbezpieczniejsze.

O czym należy pamiętać przy hamowaniu?

Droga hamowania samochodu zależy nie tylko od prędkości i rodzaju samochodu (jego układu hamowania), ale również od stanu nawierzchni. Jak łatwo się domyśleć droga hamowania samochodu na mokrej nawierzchni znacząco się wydłuża, dlatego też prowadzą auto w złych warunkach pogodowych należy zachować szczególną ostrożność. Warto wspomnieć także i o tym, że droga hamowania w dużym stopniu zależy także od masy danego pojazdu oraz od wagi wszystkich pasażerów. Na drogę hamowania wpływ ma również zawieszenie auta i sprawność amortyzatorów. Przy zużytych amortyzatorach może znacznie wydłużyć się czas hamowania. Opony mają znaczenie. Nie można zapominać również i o tym, że na drogę hamowania duży wpływ ma także stan ogumienia. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby w sezonie zimowym korzystać z opon zimowych, które przystosowane są do eksploatacji w ujemnych temperaturach. Opony zimowe ze względu na skład mieszanki nie sprawdzą się najlepiej w sezonie letnim. Uwagę należy zwrócić nie tylko na rodzaj opon, ale również na ich stan techniczny. Na mokrej nawierzchni może pojawić się tzw. „zjawisko aquaplaningu„, czyli popularnej poduszki wodnej. Zjawisko to nie tylko wydłuża czas hamowania, ale również może spowodować wpadnięcie w poślizg. Warto dbać o stan opon w taki sposób, aby posiadały one zawsze pełną przyczepność do nawierzchni.

Bezpieczne hamowanie

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby bezpiecznie hamować. Nie zaleca się jechania zderzak w zderzak ponieważ w sytuacjach awaryjnych nie będzie można w porę zareagować. Warto zachować odpowiedni dystans. Niestety w polskich przepisach ruchu drogowego nie ma informacji o minimalnej odległości, dlatego też należy kierować się rozsądkiem.


3.5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *