Spośród wielu niejasności w polskim prawie drogowym, do największych należą te związane z pierwszeństwem przejazdu, np. na skrzyżowaniach. Sytuacja jest szczególnie skomplikowana w dużych miastach, gdzie oprócz samochodów osobowych oraz miejskich autobusów, jeżdżą także tramwaje. Pojawia się więc następujące pytanie: kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Niektórzy kierowcy sądzą, że tramwajowi zawsze należy ustąpić pierwszeństwa. W praktyce jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa jedynie…
Jeżeli mówimy o skrzyżowaniu równorzędnym, to pierwszeństwo ma tramwaj. Zasada ta działa niezależnie od kierunku jazdy, tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa jedynie pojazdom uprzywilejowanym, czyli chociażby karetce jadącej na sygnale. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy tramwaj zjeżdża z ronda – również wtedy pojazd ten ma pierwszeństwo. Natomiast kiedy to tramwaj wjeżdża na rondo, to pierwszeństwa już nie ma. Zazwyczaj przed rondem znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa”, a więc pojazdy wjeżdżające na rondo, a dokładniej ich kierowcy, muszą wykazać się odpowiednią cierpliwością. Jeśli jednak na rondzie nie ma oznaczenia o pierwszeństwie przejazdu, to tramwaj ma zawsze pierwszeństwo, niezależnie od tego, czy zjeżdża z ronda, czy na nie wjeżdża. Rzadko jednak mamy do czynienia z rondami tego typu w Polsce.
Na skrzyżowaniu ze znakami to tramwaj zazwyczaj ma pierwszeństwo, niezależnie od tego, z której strony jedzie. Wyjątek jest wtedy, gdy nad skrzyżowaniem jest sygnalizacja świetlna – wtedy pierwszeństwo może mieć samochód. Omawiany przykład dotyczy sytuacji, w której teoretycznie zarówno samochód, jak i tramwaj jadą drogą o takim samym stopniu uprzywilejowania (np. obydwa pojazdy znajdują się na drodze głównej lub podporządkowanej). Podczas wyjeżdżania z pętli czy z zajezdni tramwaj pierwszeństwa nie posiada. Jako pojazd włączający się do ruchu, musi poczekać aż pozostali uczestnicy drogi przejadą. Jak widać, często tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu, jednak są wyjątki od tej reguły. Warto się dokładnie z nimi zapoznać, aby czuć się bardziej bezpiecznym i wiedzieć, jak zachować się na drodze.