ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Filtr paliwa – na tym nie warto oszczędzać

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Co ile wymieniać filtr paliwa?

W każdym samochodzie znajduje się kilka różnych filtrów, które gwarantują bezawaryjną pracę silnika i możliwość korzystania z auta. O ile użytkownicy pojazdów pamiętają, by systematycznie wymieniać filtr powietrza i filtr oleju, o tyle o filtrze paliwa mało kto pamięta. Zaniedbanie tej wymiany może skutkować unieruchomieniem silnika.

Czym skutkuje zanieczyszczony filtr paliwa?

W przypadku starszych aut zanieczyszczony filtr paliwa będzie przekładał się na pogorszenie osiągów. W nowszych samochodach – turbodieslach oraz tych z bezpośrednim wtryskiem benzyny – zanieczyszczony filtr paliwa może skutkować uszkodzeniem całego układu wtryskowego. Ograniczony przepływ przez filtr może również powodować osadzanie się na nim parafiny i w efekcie zablokowanie go całkowicie.

Co ile kilometrów należy wymieniać filtr paliwa?

Wymiana filtra paliwa zawsze określona jest przez producenta samochodu. W przypadku diesli jest to 30 tysięcy kilometrów, a w przypadku samochodów benzynowych nawet 120 tysięcy kilometrów. Jest to maksymalny czas eksploatacji filtra i nie należy brać go dosłownie. Szczególnie diesle są wrażliwe na zanieczyszczenia filtra paliwa i należy je wymieniać dość często, nawet co 15-20 tysięcy kilometrów, najlepiej przed zimą.

Jak wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa nie jest trudno wymienić samemu, o ile znajduje się on w łatwo dostępnym miejscu. Wygląda on jak metalowa puszka, do której dochodzą przewody paliwowe. Po jej zlokalizowaniu wystarczy zacisnąć gumowe przewody do niego podłączone, aby uniknąć wycieku paliwa. Wówczas należy wyjąć stary filtr i dokładnie tak samo założyć nowy ponownie podłączając do niego przewody.
Po założeniu nowego filtra należy kilkakrotnie przekręcić kluczyk w stacyjce bez uruchamiania silnika, aby pompa paliwowa wypełniła układ paliwem.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *