ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Światła samochodowe. Kiedy jakich używać?

Światła samochodowe

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest najistotniejszą kwestią. Wpływa na nią wiele czynników. Między innymi są to: umiejętności kierowcy, stan techniczny auta, warunki na drodze. Aby zminimalizować ryzyko stłuczek, czy ryzykownych sytuacji należy stosować się do przepisów ruchu drogowego. Powinno się też zachować odpowiednią koncentracje i bacznie obserwować nie tylko drogę oraz innych kierowców, ale również znaki drogowe i odpowiednio reagować na powstałe warunki atmosferyczne. Bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie użycie świateł. Należy wiedzieć kiedy i w jakich sytuacjach włączać konkretne światła w samochodzie.

Rodzaje świateł i ich zastosowanie na drodze

 1. Światła drogowe
  To najsilniejsze światła, które znajdują się w każdym samochodzie, są one bowiem obowiązkowym elementem aut, które mogą osiągać prędkość równą bądź wyższą 40 km/h. Stosuje się je zazwyczaj podczas jazdy nocą. Ich przeznaczenie służy do jazdy od zmierzchu do świtu. Ze względu na ich moc należy uważać na to, aby nie oślepiać innych kierowców. Dlatego też widząc zbliżające się auto kierowca powinien na pewien czas zmienić światła drogowe na światła mijania.
 2. Światła mijania
  To rodzaj świateł używanych najczęściej. Powinno się ich bowiem używać cały czas podczas kierowania autem. Przepisy określają, iż należy mieć je włączone przez całą dobę, z wyjątkiem sytuacji od świtu do zmierzchu, w normalnych warunkach drogowych można zamiast niż używać świateł do jazdy dziennej.
 3. Światła przeciwmgielne
  Służą one temu, aby oświetlać przestrzeń tuż przed oraz za pojazdem. Są nieocenione w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak mgła, deszcz.
 4. Światła postojowe
  Są one stosowane w sytuacji, gdy wynika konieczność zatrzymania auta, która nie wynika z obecnych warunków ruchu lub przepisów drogowych oraz podczas postoju.
 5. Światła do jazdy dziennej
  Używa się ich zamiast świateł mijania jedynie od świtu do zmierzchu w normalnych warunkach jazdy. Jednak niezwykle niebezpiecznym jest stosowanie ich w tunelach, należy wtedy używać świateł mijania.
 6. Światła pozycyjne
  Stosowane podczas postoju w warunkach słabej widoczności. Często użytkowane wraz ze światłami postojowymi.
5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *