ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Pompa paliwa objawy

pompa paliwa objawy

Pompa paliwa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych silnika samochodu, bez niej prawidłowa praca jednostki napędowej nie byłaby możliwa. Częstokroć kierowcy nieobcujący z mechaniką samochodową i nieinteresujący się szerzej motoryzacją mają problem ze wskazaniem objawów awarii pompy paliwa. W tym artykule przedstawimy krótką charakterystykę pracy pompy paliwa i symptomy jej awarii.

Pompa paliwa – budowa i funkcja

Zadaniem klasycznej, elektrycznej pompy paliwa jest dostarczenie do silnika mieszanki paliwowej pod wysokim ciśnieniem. Pompa tłoczy paliwo do wtrysków, które to następnie wprowadzają napędową mieszankę do silnikowych cylindrów. Budowa typowej pompy paliwa to kilka kluczowych elementów, dzięki którym może ona prawidłowo wykonywać swoje zadania. Zawór zwrotny odpowiada za stałość ciśnienia w układzie silnikowym przy tym zapewniając transport gorącego paliwa. Zawór nadmiarowy to element zabezpieczający układ paliwowy przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i chroniący przed rozerwaniem układu. Wirniki to elementy odpowiedzialne za przesył paliwa, im nowocześniejsze tym działają ciszej i sprawniej. Aby pompa paliwa służyła jak najdłużej należy zwracać uwagę na jakość tankowanego paliwa (większość awarii bierze się z zanieczyszczonego paliwa) oraz unikać jazdy na oparach czy rezerwie.

pompa-paliwa-objawy-2
pompa paliwa

Pompa paliwa objawy

Awarię pompy paliwa możemy poznać po kilku symptomach widocznych w pracy naszego samochodu. Podstawowym objawem zepsutej pompy paliwa jest niski komfort jazdy objawiający się szarpaniem podczas przyspieszania, niewystarczającą mocą pojazdu przy ruszaniu oraz drganiami powodowanymi zbyt małą ilością wprowadzanego do silnika paliwa. Innym przykładem zakłóceń w pracy silnika jest gaśnięcie samochodu zaraz po uruchomieniu lub w momencie naciskania pedału gazu. Wiąże się to z nieprawidłowym wprowadzaniem paliwa do silnika przez uszkodzoną pompę i okresami całkowitego braku paliwa w silniku.
Najbardziej widocznym skutkiem awarii pompy paliwa świadczącym o jej całkowitej dysfunkcji jest całkowity brak pracy silnika. W takim przypadku samochód nie odpali wcale z powodu tego, iż do jego silnika nie zostanie wprowadzona żadna — nawet najmniejsza ilość paliwa.


5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *