ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Dlaczego hamulce piszczą?

Piszczące hamulce

Piszczące hamulce są zmorą każdego kierowcy. Ten charakterystyczny dźwięk potrafi bardzo irytować, a jednocześnie zmartwić prowadzącego samochód, gdyż może świadczyć o usterce pojazdu. Chcąc pozbyć się denerwującego dźwięku, warto w pierwszej kolejności znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy, gdyż nie zawsze piszczące hamulce świadczą o uszkodzonym pojeździe.

Najczęściej winne jest tarcie

Z mechanicznego punktu widzenia najczęstszą przyczyną tego, że hamulce piszczą jest siła tarcia, która nie jest jednostajna pomiędzy klockiem, a tarczą. W efekcie powstają wibracje, które odbierane są jako znany, charakterystyczny pisk.
Spowodowane jest to mnóstwem możliwych przyczyn: eksploatacją pojazdu, źle dobranym sprzętem czy wadliwym montażem. Bardzo często przyczyną pisków jest także przegrzanie układu hamulcowego, co obniża efektywność hamulców i generuje piski. Warto poświęcić uwagę na dokładne sprawdzenie okoliczności powstawania pisków, czyli po prostu wsłuchanie się w swój pojazd – czy wydaje on dźwięki przy lekkim hamowaniu, czy może przy dużej prędkości i silnym naciśnięciu pedału hamulca? Jak wiadomo w takiej sytuacji (gdy już ustalona zostanie okoliczność powstawania piszczących hamulców) najrozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się do odpowiedniego serwisu, celem dokonania kontroli układu hamulcowego i ewentualnej naprawy usterki.

A jeżeli to nie tarcie, to co?

Przyczyn problemu może być bardzo wiele. Czasem jest on zauważalny do tego stopnia, że piszczące hamulce przy lekkim hamowaniu (bo z takimi najczęściej kierowcy mają do czynienia) potrafią doprowadzić prowadzącego samochód do szału, a jednocześnie bezradności. W takiej sytuacji warto szukać przyczyny w innych źródłach. Winną może być rdza, która pokryła mechanizm samoregulacji szczęk, a także jakość okładzin ciernych i tarcz. Pisk przy lekkim hamowaniu zauważany jest także przy dużo bardziej prozaicznych przyczynach, najczęściej zewnętrznych. Mowa o wpadających kamykach dostających się między tarcze, co może być zmorą kierowców podróżujących po nawierzchniach nieasfaltowych. Przyczyną może być także dostanie się do układu hamulcowego wody, kurzu i innych drobnych elementów, które wygenerować mogą wibracje.

Specjalista zawsze pomoże!

Jak widać, piszczące hamulce mogą mieć swoje źródło w bardzo wielu rozmaitych przyczynach. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty celem zdiagnozowania problemu i naprawy usterki. Aby nie pogłębiać problemu, lepiej nie podejmować próby naprawy na własną rękę.


4.4/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *