ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie

Obecnie w naszych samochodach pojawia się coraz więcej elektroniki. Często w nowych modelach na desce rozdzielczej możemy spotkać bardzo różne rodzaje świecących się kontrolek. Niestety powinniśmy je wszystkie znać. Zatem jakie z nich są najbardziej popularne?

Co oznaczają kolory kontrolek w samochodzie?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż kontrolki w naszym samochodzie możemy podzielić na trzy grupy. Są to kontrolki świecące na czerwono oraz pomarańczowo, a także na zielono. Nie bez powodu posiadają one różne kolory. Warto wiedzieć, iż kontrolki świecące na czerwono będą nam sygnalizować bardzo poważną awarię naszego pojazdu. Z kolei kontrolka paląca się na pomarańczowo oprócz sygnalizacji awarii, która wystąpiła w pojeździe może również oznaczać uaktywnienie niektórych systemów, w szczególności w nowszych modelach pojazdów. Ostatnią grupą są kontrolki zielone, które w przeciwieństwie do poprzednich grup nie sygnalizują nam awarii, a jedynie określają w jakie funkcje nasz samochód został wyposażony.

Czerwone kontrolki

Kontrolki w samochodzie, które mogą zapalić się w kolorze czerwonym to między innymi symbol oleju, który oznacza, iż olej jest zużyty lub też jest go niewystarczająca ilość. W takim przypadku powinniśmy natychmiast zatrzymać pojazd. Kolejna kontrolka to symbol akumulatora, który informuje nas o niewystarczającym naładowaniu tego urządzenia. Również na czerwono może zapalić się symbol wykrzyknika, który oznacza, iż w pojeździe jest niski poziom płynu hamulcowego. Tym samym nasze hamulce mogą nie być sprawne i dalsza jazda nie jest zalecana. Kontrolka czerwona z symbolem „P” oznacza, iż zaciągnięty został hamulec postojowy. Z kolei charakterystyczna kontrolka oznaczana symbolem termometru unoszącego się na wodzie jest dla nas ostrzeżeniem, iż poziom płynu chłodzącego może być niski. Wiele pojazdów jest także wyposażonych w kontrolkę, która swoim wyglądem przypomina otwarty pojazd. Świeci się ona zazwyczaj, gdy jakieś drzwi są otwarte. Z kolei jeśli w naszym pojeździe uległa awarii elektronika, zapali się kontrolka samochodu z kluczem. Kontrolka z symbolem dystrybutora paliwa oznacza, iż mamy jego niski stan.

Pomarańczowe kontrolki

Kolejną grupę kontrolek stanowią kontrolki pomarańczowe. Najbardziej popularne z nich to między innymi trójkąt ze znakiem ostrzegawczym, który oznacza awarię systemu ESP. Kolejno kontrolka przypominająca wygląd silnika oznacza, iż mogła nastąpić awaria wtrysku. Możemy spotkać się także z kontrolką w kształcie spirali, która informuje kierowcę o awarii świec żarowych. W wielu modelach również możemy spotkać kontrolkę z napisem ABS, która w przypadku gdy świeci się dłużej może oznaczać, iż nastąpiła awaria tego układu. W nowszych modelach pojazdu możemy także spotkać kontrolki informujące o kontroli ciśnienia w oponach lub awarii czujników parkowania.

Zielone kontrolki

Ostatnią grupę kontrolek stanowią kontrolki w kolorze zielonym. Charakterystyczna kontrola zegara ze strzałką oznacza włączony tempomat. Również możemy spotkać kontrolkę zieloną, która oznacza włączone światła mijania lub też światła pozycyjne. Także zielone kontrolki to zapalają nam się w przypadku, gdy włączymy przednie światła przeciwmgielne. Kontrolki we wspomnianym kolorze także zapalają się podczas gdy włączymy kierunkowskaz. Wówczas na naszej desce rozdzielczej pokazują się charakterystyczne zielone strzałki.

Obecnie różnego rodzaju kontrolek w samochodzie jest bardzo dużo. Warto pamiętać, iż część z nich to podstawowe symbole, które powinniśmy doskonale znać. Jednak również aktualnie możemy spotkać także wiele innych tego typu symboli, szczególnie w nowszych modelach pojazdów.

3/5 - (2 votes)

One thought on “Kontrolki w samochodzie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *