ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Automatyczne skrzynie biegów – drogie naprawy?

automatyczna skrzynia biegów

My kobiety, lubimy upraszczać wszystko, co się da. Tak jest również z samochodami, czy raczej z jazdą samochodami. Każdy pojazd (tak mnie się wydaje 🙂 posiada skrzynię biegów.No właśnie, nie kiedy – oczywiście bardzo rzadko :), samochód nam przy ruszaniu staje. Dlatego też – najlepszym przyjacielem kobiety jest „automat”, ale idąc za WP – moto, chce przekazać parę informacji dotyczących – nowych niby bezawaryjnych automatycznych skrzyni biegów.

Automat czy manual?

Ostatnimi czasy popularne modele samochodów wyposażone w automatyczne skrzynie biegów znacząco schodzą z wysokich cen za sprzedaż pojazdów. Są marki samochodów, w których automatyczne skrzynie biegów zachowują się wspaniale przez wiele lat i kilkaset tysięcy km, ale niestety są i marki, w których skrzynie automatyczne wytrzymują do dwustu tysięcy km. Przedstawiam poniżej dwie czołowe marki samochodów. Audi i Volkswagen.

Skrzynie w Audi

AUDI – awaryjna według – WP moto – stała się, bardzo oczekiwana przez klientów i mająca być super skrzynią – skrzynia MULTITRONIK. Niemcy, jako prekursorzy, zastosowali bezstopniową skrzynię biegów. Jej największą zaletą – oczywiście w teorii – jest ciągłe rozpędzanie samochodu bez odczuwania zmian. Niestety jak to bywa, między innymi w A6 przekładnia po przejechaniu 200 tys. km zaczyna sprawiać problemy. Pojawiają się również problemy podczas przyspieszania i hamowania. Pojawiają się również nierówne obroty i poszarpuje. Typowym objawem są również migające kontrolki (PRNDS). Koszt takowej naprawy to rząd wielkości ok. 6 000 zł

Skrzynie w VW

Następną typową marką jest Volkswagen. – i słynny Automat DSG. Zastosowane tam dwa sprzęgła mają zagwarantować błyskawiczną zmianę biegów oraz zmniejszyć zużycie paliwa. Niestety jak to zwykle bywa podobnie jak w AUDI – skrzynia wytrzymuje według specjalistów 150 tys. – 200 tys. km. Następnie zaczynają się usterki. Objawem jak zawsze jest szarpanie w czasie jazdy. Wymiana zużytych sprzęgieł to koszt w wysokości kilku tysięcy zł… Oczywiście celem artykułu nie było zniechęcenie do skrzyni automatycznej, (sama takowe preferuję) lecz przybliżenie awaryjności – i uważanie na tzw. nowinki w dziale amortyzacji.

(PO)5/5 - (3 votes)