ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Opony zimowe – dlaczego właściwie należy je wymieniać?

Opony zimowe

Wymiana opon, to czynność która denerwuje chyba każdego kierowcę. Po pierwsze, wiąże się ona ze stratą czasu. Trzeba wybrać się do mechanika samochodowego bądź jakiegokolwiek innego „oponiarza” i wymienić opony. Po drugie, wymiana opon to też koszty. Przeważnie (zakładając że nie kupujemy żadnych dodatków w postaci zaworków itd) jest to około 50 złotych.

Opony zimowe – dlaczego właściwie należy je wymieniać?

Nie oznacza to jednak, że pieniądze te wyrzucamy w błoto. Wręcz przeciwnie, inwestujemy w ten sposób w nasze bezpieczeństwo. Ok, – zgodzi się ktoś – to zwykły, wytarty slogan. Udowodnimy jednak że wymiana opon ma sens…

  1. „Zimówki” posiadają znacznie bardziej ponacinany bieżnik. Ponadto rowki bieżnika są w ich przypadku znacznie szersze. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na elastyczność samej opony, która w ten sposób lepiej przylega do ośnieżonego podłoża.
  2. Opony zimowe, różnią się też od swoich letnich odpowiedników składem chemicznym. Zawierają one dużo więcej krzemionki, która wpływa na wzrost elastyczności opony. Dzięki temu, nawet w niskich temperaturach opona zimowa nie twardnieje przez co samochód w nią wyposażony lepiej trzyma się śliskiej nawierzchni.
  3. Znacznie krótsza droga hamowania – czynnik ten jest konsekwencją dwóch powyższych punktów. Opona która lepiej przylega do drogi charakteryzuje się zwiększonym tarciem i co za tym idzie – krótszą drogą hamowania. Oczywiście negatywnym następstwem tego zjawiska będzie spalanie większej ilości paliwa.
  4. Dzięki szerszym przerwom w bieżniku, opona zimowa lepiej odprowadza wodę i śnieg. W przypadku opon letnich, wąskie przerwy szybko zapychają się, uniemożliwiając skuteczne hamowanie.

Jak widać, zmiana opony na zimową to nie czyjeś „widzimisię” tylko obowiązek, od którego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze.

5/5 - (1 vote)