ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Wyjeżdżasz samochodem za granicę tylko na chwile? Czy wiesz, czym jest assistance krótkoterminowe?

assistance

Urlop to czas, kiedy każdy z nas chce jedynie odpocząć. Jeżeli wybieramy się na wypoczynek własnym pojazdem musimy przemyśleć czy nie warto zabezpieczyć się dodatkową polisą assistance. Przecież nikt nie chce sam radzić sobie z zepsutym samochodem np. w obcym kraju.

Polisa assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Każda z firm ubezpieczeniowych samodzielnie tworzy takie oferty i ustala, co objęte jest ochroną, a co nie. Zazwyczaj właściciel pojazdu z assistance może liczyć na wsparcie w zakresie pomocy tłumacza, pomocy technicznej, informacyjnej, odholowaniu auta, dowiezieniu paliwa i innych zdarzeniach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wskazane w tym dokumencie są również konkretne kraje, które objęte są polisą. Pewną zasadą wśród firm ubezpieczeniowych jest niechętne ubezpieczenie aut powyżej 10 lat. Ich awaryjność jest o wiele wyższa, ale warto sprawdzić czy nasz model pojazdu jest w tej grupie. Ubezpieczyciele mogą się w tej kwestii znacząco różnić w określaniu, który ze starszych samochodów opłaca się objąć ochroną. O assistance przeczytaj więcej na mubi.pl.

Co zrobić, gdy nie opłaca się kupować ubezpieczenia assistance na cały rok?

Assistance krótkoterminowe – ubezpieczenie na tydzień, dwa lub miesiąc – takie rozwiązania są dostępne na polskim rynku. Zasadniczo różnią się one od zwykłego assistance czasem obowiązywania opieki nad pojazdem. Jeśli wybierzesz już okres, w którym ma obowiązywać polisa, zastanów się nad różnymi wariantami ofert. Większość ubezpieczycieli ma przygotowanych kilka pakietów różniących się nie tylko ceną, ale także rodzajem wsparcia, które uzyskamy po wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe może pomóc w razie unieruchomienia pojazdu, rozładowania akumulatora, kradzieży samochodu. Na tym często opieka polisy się nie kończy, możemy otrzymać wsparcie w poszukiwaniu noclegu, pojazd zastępczy, pomoc medyczną, a także wsparcie infolinii, która ustali, gdzie znajdują się apteki czy szpitale. Możemy również liczyć na pomoc wykwalifikowanego prawnika i tłumacza. Każda z takich czynności musi być zapisana w umowie polisy. Szczegóły zapisane są zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Możemy liczyć tylko na taką pomoc, która wykupiliśmy i zawarta jest w umowie. W przeciwieństwie do obowiązkowego OC nie ma zakresu ubezpieczenia assistance, który opisany byłby w ustawie i stanowił minimum, którym musi objąć nas ubezpieczyciel.

Czy assistance krótkoterminowe jest drogie?

Zazwyczaj nie. Najtańsze ubezpieczenia tygodniowe potrafią kosztować około 50 złotych. Wszystko zależy od tego, do jakiego kraju jedziemy i na jaki czas, a także jakim pojazdem. Im dłuższe ubezpieczenie oraz starsze auto, tym więcej zapłacimy. Biorąc pod uwagę, jak wiele możemy oczekiwać od ubezpieczyciela w ramach takiego pakietu, nie są to kwoty wysokie. Warto zwrócić uwagę już przy zakupie OC na pakiety OC + AC. Bardzo często kwota składki, która zapłacimy za oba ubezpieczenia za cały rok, może być zbliżona do łącznej kwoty za obowiązkowe ubezpieczenie i 7 dni wakacyjnego wyjazdu.

Uważnie czytaj OWU – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kierowcy często zapominają o okresie karencji. Część firm wprowadza takie rozwiązanie i warto sprawdzić, o ile wcześniej musimy wykupić polisę, aby podczas wyjazdu nie stresować się potencjalną awarią. Zazwyczaj w OWU określona jest liczba kilometrów od miejsca zamieszkania, w ramach której ubezpieczyciel odholuje pojazd. Oczywiście, każdy kierowca zwraca uwagę na inne rzeczy. Dla niektórych nie będzie potrzeby korzystania z tłumacza, inni zaś nie oczekują pomocy w zakresie technicznym np. wymiany opony. Jeżeli mamy wątpliwości, jak rozumieć zapisy umowne, koniecznie pytajmy agenta lub doradców. Będziemy wiedzieć dokładnie, czego możemy oczekiwać podczas podróży.

Jak uzyskać pomoc?

Pamiętaj, aby jeszcze przed wyjazdem przygotować sobie na kartce lub wpisać do telefonu numer kontaktowy do ubezpieczyciela oraz numer polisy. Jeżeli będziesz uczestnikiem wypadku lub stłuczki niezwłocznie skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, a tam doradcy powiedzą krok po kroku, co trzeba zarobić i udzielą niezbędnej pomocy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *