ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co robić, żeby nie zasnąć za kierownicą?

Co robić, żeby nie zasnąć za kierownicą?

Świat pędzi do przodu, a większość z nas próbuje za nim nadążyć. Czasami praca na dwa etaty, czasami praca i zajecie się domem, dziećmi lub inne obowiązki sprawiają, że jesteśmy zmęczeni – psychicznie i fizycznie. Wtedy nasz organizm może posunąć się do bardzo niebezpiecznego ruchu i spróbować się „wyłączyć i odpocząć” gdy prowadzimy w nużący sposób samochód, stoimy w korku, wracamy z pracy.

Zaśniecie za kierownicą jest bardzo niebezpieczne, jak się przed tym bronić?

KAWA I DRZEMKA

Około trzydziestu procent wypadków drogowych zdarza się na skutek zmęczenia kierowców i ich zaśnięcia za kierownicą. Oczywiście najlepszym sposobem na zmęczenie podczas drogi jest zatrzymanie się na chwilkę i przeprowadzenie choćby kilkunastominutowej drzemki, jednak często jest to niemożliwe, gdyż albo musimy być gdzieś na określoną porę, albo warunki drogowe nam na to nie pozwalają. W takim wypadku warto wesprzeć się na napojami z kofeiną, która pobudzając na krótki czas sprawi, że bezpiecznie dojedziemy do miejsca, w którym można odpocząć.

OBNIŻANIE TEMPERATURY

Gdy kawa czy napój energetyczny przestają już działać warto na jakiś czas obniżyć temperaturę wewnątrz samochodu o kilka stopni. Takie działanie powinno nas pobudzić na jakieś 5 do 10 minut. Niektórzy otwierają również okno, by wpuścić do środka odrobinę powietrza. Jest to sposób dobry, ale krótkotrwały. Badania wykazują, że otwarcie okna budzi kierowcę jedynie na jedną minutę.

MUZYKA

Bardzo dobrym sposobem jest również włączenie głośnej i energicznej muzyki. To powinno podnieść ciśnienie w naszym organizmie. Można też włączyć swoje ulubione piosenki i śpiewać na pełny głos.

ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE

Niektórzy polecają różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne, wykonywane zarówno podczas jazdy, jak i na postoju. W trakcie jazdy przestrzeń jest dość ograniczona, poza tym nasze ręce i stopy muszą wciąż zajmować się prowadzeniem pojazdu, toteż możemy wykonywać na przykład krążenia głowy lub barków. Zmniejsza to napięcie karku i spowoduje zwiększenie krwi do mózgu. Od czasu do czasu zaleca się również przeciąganie kręgosłupa oraz napinanie mięśni pośladków lub unoszenie ramion do poziomu uszu. Ćwiczenia te są bardzo łatwe i niewymagające siły czy tez specjalnych umiejętności, ale potrafią dać chwilę wytchnienia zmęczonemu ciału i nieco rozluźnić mięśnie napięte podczas czynności prowadzenia auta.

ANTYUSYPIACZE

Są również tacy kierowcy, którzy polecają tak zwane antyusypiacze. Są to produkty należące do grupy kosmetyków, w postaci chusteczek, które po powąchaniu dają efekt pobudzenia i orzeźwienia na kilkadziesiąt minut. Są o wiele zdrowsze niż np. napoje energetyczne i nie uszkadzają wątroby.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *