ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Sprzęgła hydrokinetyczne

Sprzegla-hydrokinetyczne

Sprzęgło hydrokinetyczne to urządzenie, w którym ruch obrotowy z elementu czynnego do biernego jest przenoszony przy pomocy cieczy w postaci oleju, emulsji bądź zwykłej wody. Główna zasada działania tego typu sprzęgła opiera się na połączeniu w jednym urządzeniu zarówno pompy, jak i turbiny, która jest napędzana przez ciecz. Sprzęgła tego rodzaju można podzielić ze względu na wypełnienie na te o stałym wypełnieniu i te o zmiennym wypełnieniu.

Funkcje sprzęgła hydrokinetycznego

  • zapewnianie swobodnego, łagodnego rozruchu
  • pomniejszenie uderzeń momentu obrotowego
  • skuteczne zabezpieczenie przed przeciążeniami
  • tłumienie nadmiaru drgań momentu obrotowego

Podstawą prawidłowego działania sprzęgła jest jego chłodzenie, ponieważ w czasie poślizgu sprzęgła energia mechaniczna zamieniana jest w cieplną. Regulacja prędkości obrotowej sprzęgła jest możliwa poprzez zmianę właściwej ilości cieczy odpowiedzialnej za działanie elementu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zmniejszenie ilości cieczy obniża sprawność mechaniczną sprzęgła.

Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego w przypadku awarii

Częstym objawem awarii sprzęgła hydrokinetycznego jest uszkodzenie momentu obrotowego o skutkuje spadkiem osiągów samochodu i jest wyraźnie odczuwalne przez kierowcę. Czasami może dojść do sytuacji, w której sprzęgło głośno uderza przy każdej zmianie biegów i to również jest objaw jego uszkodzenia. W każdym przypadku, w którym podejrzewa się uszkodzenie tej części samochodu trzeba niezwłocznie pojawić się u mechanika, który stwierdzi co faktycznie stało się z autem.

Należy pamiętać o możliwości zregenerowania sprzęgła – nowy sprzęt jest zdecydowanie drogi, dlatego każda możliwość oszczędności w tym zakresie jest więcej niż warta uwagi. Prawidłowo przeprowadzona regeneracja powinna rozpocząć się od zdjęcia obudowy i wyczyszczenia wszystkich elementów sprzęgła. Po tym etapie powinno się wymienić wszystkie zbyt zużyte części, zaspawać obudowę i przeprowadzić testy ciśnieniowe oraz wyważanie dynamiczne całego elementu – jako warunek konieczny przed jakąkolwiek próbą zastosowania sprzęgła w praktyce. Zregenerowane sprzęgło hydrokinetyczne może swobodnie posłużyć jeszcze nawet przez kilka lat, ale należy pamiętać, że jest to rozwiązanie wciąż grosze niż zakup nowego, nie zniszczonego sprzęgła hydrokinetycznego. Dobrze jest rozważyć, czy na pewno regeneracja jest procesem opłacalnym, ponieważ zawsze może okazać się, ze mimo regeneracji dosyć szybko będzie potrzebne nowe sprzęgło.

3.2/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *